Donovaly népszerű síközpontjából egy rövid túrával elérhető az egyedülálló panorámája miatt híres Zólyom-hegy (Zvolen, 1402 m), mely bizonyos szempontok alapján egyaránt tartozhat a Nagy-Fátrához és az Alacsony-Tátrához is. Könnyű megközelíthetősége miatt télen is igazán különleges élményt nyújt a a körkilátást adó gyephavas gerinc.
Besztercebánya városából Liptó felé az országúton haladva egyre magasabb hegyek, egyre zordabb sziklák tornyosulnak felénk - a Nagy-Fátra és az Alacsony-Tátra árnyékában haladunk. A pompás vonalvezetésű országút Donovaly hegyi üdülőközpontjánál éri el a legmagasabb pontját (930 méteren). Az 1960-as évekig a Stureci-hágó (Vel'ky Sturec) volt az elsődleges átkelőhely a Garammente és Liptó között, de ez a kanyargós hágóút nem volt alkalmas az egyre növekedő forgalom lebonyolítására, így nőtt meg a Donovaly felé vezető, kevésbé veszélyes vonalvezetésű hágóút szerepe.
Donovaly. Felhőben a Vel'ká Chochula alpesi tömbje
Donovaly valójában 7 kis hegyi falu együtteséből áll össze, ebből a központi rész a mai rekreációs központ, ami a főútvonal köré épült. A hegyekben a lakosok a 17. századtól kezdve szénégetésből éltek, a turizmus csak 1936-tól kezdett el kibontakozni, ekkor épült az első hotel. A második világháborúban a partizánharcok jelentős színtere volt, csakúgy mint a környező hegyek és Besztercebánya városa. Ma népszerű síközpont a magyarok körében is, Budapestről körülbelül két óra autózással megközelíthető. Parkolót több helyen is találhatunk, a parkolás ingyenes a központi nagy parkolóban is.
Donovaly, háttérben az Óhegyi-hegység
Fenyvesi idill
1200 méter körül elkezd megnyílni a táj
Télen-nyáron számtalan lehetőséget kínálnak a környező magaslatok a kirándulásra, hegyi túrázásra, kerékpározásra, mindezt igen festői környezetben tehetjük meg. Az 1402 méter magas Zólyom-hegy egy rövid kirándulásra igen tartalmas programot kínál, de ha valaki hosszabb túrát szeretne tenni, a gyephavasi gerinceken elindulva nem hibázhatunk, a panoráma igazán szemet gyönyörködtető lesz szinte mindenhol.
Odafent a Zólyom csúcskeresztje látszik
Ha csak gyors kirándulást szeretnénk, a Nová Hol'a lábától induló különleges, egyszerre kabinos és ülőszékes felvonóval is feljuthatunk 1370 m-as magasságba, 10 perc sétára a Zólyom csúcsától. Mi azonban a téli lustaságot egy kis testmozgással szerettük volna leküzdeni, így a piros jelzésen indultunk el. Először a kis utcákon emelkedünk, hangulatos faházak között, majd beérünk az erdőbe. A kicsit több mint 400 méteres szintemelkedést igen meredek, mindössze 2 kilométeres úton kell megtennünk. A dolgot nehezítette, hogy az előző napokban havazás és köd volt, így gyakorlatilag senki nem vágott neki a hegyoldalnak, az egy-egy elvétett sílécnyomtól eltekintve nem volt kijárva az út, így több helyen térdig, combközépig érő porhóban kellett haladni. Az emelkedés azonban így sem volt kifejezetten nehéz, főleg annak köszönhetően, hogy nagyon hamar elértük az erdőhatárt, így amikor megálltunk pihenni, hátrafordulva fantasztikus kilátásban volt részünk.
Nová Hola, előtérben a Maly Zvolen gerince, hátul a Nagy- és Kis-Fátrák
Nová Hola, 1370 m
A környék hegycsúcsai, bár nem érik el az 1700 méteres tengerszint feletti magasságot, gyephavas jellegű, kopár vonulatok, ami az emberi tevékenységnek köszönhető. A szénégetés és a hegyvidéki legeltető állattartás miatt a hegygerinceket lecsupaszították - így lett kopár a Nagy-Fátra főgerince is, annak ellenére, hogy természetes körülmények között még épphogy a törpefenyves zónába esne. A tábla szerint kiírt 1 óra 10 perc helyett másfél óra alatt értünk fel a Nová Hola sífelvonójának felső állomásához, ami térdig érő hóban nem olyan rossz idő. Idefentről már elénk tárultak az Alacsony-Tátra és a Liptói-havasok fantasztikus, hófödte, rikító fehér hegycsúcsai.
A Zvolen-hegy felé
Kilátás a Liptói-havasokra (balra) és a Magas-Tátra Kriván-csúcsára (2499 m, jobbra)
Kilátás a Kecká irányába
A legtöbb kiránduló sífelszerelésben vagy hótalppal közlekedett a hegy tetején, viszont anélkül is jórészt könnyen járhatónak bizonyult a hegygerinc, helyenként a szél szinte teljesen lesöpörte a havat, máshol azonban akár térdig is besüppedhettünk. A ragyogó napsütés és a káprázatos panoráma azonban feledteti az apró kellemetlenségeket.
Csúcskereszt kilátással az Óhegyi-hegységre (Starohorské vrchy)
Az 1402 méteres tengerszint feletti magasságig emelkedő Zvolen az Alacsony-Tátra Nemzeti Park területén emelkedik, viszont felépítését, formáját és földtani eredetét tekintve sokkal inkább a Nagy-Fátrához tartozik, méreteit tekintve is inkább az utóbbihoz sorolandó. A hegycsúcs neve megtévesztő, mivel nem Zólyom városa mellett található, Besztercebánya és Rózsahegy is sokkal közelebb vannak hozzá. A hegy neve valószínűleg onnan ered, hogy közvetlenül az egykori Zólyom-Liptó vármegyehatáron emelkedik.
Útjelző tábla a Zvolen tetején, a háttérben a Nagy-Fátra gerince
Nagy-Fátra csúcsok: Majerova skala (1283), Krizna (1574), Frckov (1586), Ostredok (1596), Suchy vrch (1550)
A Salatín gúla alakú hegye (1630), a háttérben a Liptói-havasok
A Maly Zvolen felé vezető gerincúton
Idefentről végigpillanthatunk a Nagy-Fátra főgerincének békésen hullámzó, helyenként szirtként kiemelkedő hegyvonulatán. Szélen a Majerova Skala sziklaszirtje magasodik, majd a Krizná-Ostredok vonulata következik az 1596 méteres csúccsal, a Suchy vrch sziklatarajával, ettől jobbra egy mélyebb hágó után a Ploská teknőszerű tömbje magasodik, mögötte a Borisov jellegzetes alakú kúpja, jobbra a Cierny kamen éles sziklagerince, végül a Rakytov jellegzetes gúla alakú kiemelkedése és az azt követő, kevésbé jellegzetes hegyvonulatok.
Hangulatos alhavasi gerincsétaút
Nagy-Fátrai csúcsok: Mincol, Rakytov (1567), Skalná alpa
A legendás ferde szarv formájú Kriván
Az Alacsony-Tátra 1900 méter feletti gerince a Chabeneccel
A Nagy-Fátra gerince mögött a Kis-Fátra Vágon túli magaslatai is megjelennek, jól látható a Vel'ky Kriván 1709 méter magas kiemelkedése is. Északra Rózsahegy kéményeinek füstje fölött magányos lovagként őrködik a Kócs-havas (Vel'ky Choc) szigetszerű, sziklaszirtekkel tagolt tömbje. Tőle jobbra a Liptói-havasok vonulatai fehérlenek, a hegyvonulat egy részét csak az Alacsony-Tátrai 1600 méteres Salatín-csúcs takarja ki. A Magas-Tátrát jellegetes, ferde alakú legendás Kriván képviseli. Az Alacsony-Tátra főgerince szinte karnyújtásnyira emelkedik tőlünk keleti irányban. A Donovalytól fokozatosan emelkedő Kozí chrbat (Kecske-gerinc) vonulata után a Hédeli-nyeregtől kezdődik a jellegzetes Alacsony-Tátrai gyephavas gerinc az 1700 méternél is magasabb Vel'ká Chochula (Nagy-Taraj) vonulattal, mely Donovaly alpesi hangulatú hátterét szolgáltatja. A főgerincet a Chabenec 1955 méteres csúcsáig látjuk be, tehát a Gyömbér vonulata már éppen nem látszik. Déli irányban a Körmöci-hegység és a Pol'ana vonulatai emelkednek ki leginkább, előbbi gerincén jó tájékozódási pontot ad a Skalka tetején lévő 312 méter magas adótorony.
Az Alacsony-Tátra oldala (ÉK)
A Nagy-Fátra oldala (NY)
Ploská és Cierny kamen (Nagy-Fátra)
Kis-Zvolen gerinc
A Zvolen csúcstáblájától nem messze egy kereszt is található, mely Donovaly felé néz, kiváló fotótémát alkotva. A gerincen kétfelé is továbbmehetünk: egyrész a Stúreci-nyereg irányába a piros jelzésen, másrészt a sárga jelzésen Nizná Revúca irányába. Ha azonban Donovalyba szeretnénk visszamenni, érdemes visszafordulni előbbi útvonal esetében a Motycianska hol'ánál, utóbbi esetében a Kis-Zólyomnál. Mi a Kis-Zólyom felé vezető nagyon hangulatos gerincúton indultunk el, mely szelíden hullámozva halad a fenyvesekkel tarkított gyepes hegytetőn. Innen vissza kell térnünk a Zvolenre, ahonnan télen csak a felfelé is megtett piros jelzésű útvonalon tudunk lejönni, nyáron azonban a Nová Holáról a sárga jelzésű utat is választhatjuk lefelé.
A Kócs-havas (Velky Choc) 1608 méter magas tömbje
Rakytov, háttérben a Kis-Fátra gerincével
A háttérben a Kis-Fátra Vágon-túli gerince
Donovalyból a másik kiváló célpont a Kecske-gerinc (Kozí chrbát) vonulata.
Vel'ká Chochula, Alacsony-Tátra
A vidék bájos volta miatt mindenképp tervezünk nyáron is visszatérni egy hosszab túra keretén belül, hisz' számtalan felfedeznivaló akad még a környéken.
Köszönöm, hogy elolvastad a bejegyzést! Ha tetszett, kérlek, nyomj egy 'tetszik' gombot a Facebook oldalunkra is!