Hazánk legnagyobb átlagmagasságú hegységében hemzsegnek a szép kilátást adó sziklabércek, fennsíkperemi letörések, ezek hívogató célpontok bármelyik turista számára. Kis túlzással minden erdőjáró hallott már a Tar-kőről, a Magos-kőről, vagy a Látó-kövekről - így ezeket, és a hasonlóan ismert kilátóhelyeket ebben a bejegyzésben nem célom bemutatni, inkább olyan sziklákat veszek górcső alá, melyekhez vagy nem vezet jelzett turistaút, vagy vezet, de annak ellenére is kevesen járnak oda.
1. Szőlő-kő
Mályinkától nem messze, az OKT nyomvonalától körülbelül három percre található az Északi-Bükk egyik legszebb kilátósziklája. A Baróc-patak szűk völgyszorosa fölé emelkedő mészkőbércről kitűnő kilátás nyílik a Dédesi-várhegyek szikláira, másrészt tavasszal a vadvirágok pompája miatt is érdemes lehet idelátogatni (egy a lényeg: vigyázzunk rájuk, ne szakítsuk le, vagy tapossuk le őket). A turistatérképek, vagy a navigációs app-ok térképei (turistautak.hu, mapy.cz, Locus) jelölik a kilátósziklát, melyet nem a csúcson, hanem attól egy kissé nyugatra kell keresni, egyértelmű ösvény vezet hozzá egy kőfolyáson keresztül.
2. Imó-kő
Az Imó-kő monumentális, hajóorra emlékeztető szikláját mindenki az aljában eredő látványos időszakos karsztforrásról ismeri. A sziklát állítólag egykor pogány áldozóhelyként is használták (a neve is erre utal: "Ima-kő"), így emberi kéz általi faragásnyomokat is láthatunk rajta. Egy pár métert felfelé haladva a völgyben, felmászhatunk a keskeny gerinc orrára, ahonnan az alattunk elterülő völgyet és az erdő borította hegyhátakat csodálhatjuk meg.
3. Kovács-kő
A Kis-fennsík Garadna-völgyre néző peremén bújik meg a bükkösben a Kovács-kő letörése, melynek töve egykor betyárok búvóhelyéül szolgált. Innen már csak korlátozott kilátás nyílik a Garadna-völgy túloldalán emelkedő Nagy-fennsíkra, de azért a hangulatért érdemes legalább egyszer eljönni ide, mert az biztos, hogy a hely szelleme megragadja az ember fantáziáját. A betyártanyaként szolgáló sziklaereszen 1800-as évekből származó feliratok is olvashatók (ezekről sajnos nincs képem, de igyekszem pótolni). ,,Aki akar betyár leni, jöjön ide Barkó jukát megnézni" - áll az egyik, sajnos barbár módon megrongált feliraton.
4. Szent István-tető kilátóhelyei
Érdekes, hogy épp Lillafüred felett találunk olyan kilátópontot, melyet nem sokan ismernek. A Nagy-fennsík peremének ördögszántásos oldalából a Fehér-kőre és Lillafüred felső végébe látunk ki, egy kicsivel arrébb, a Szent István kilátóhelynek nevezett metaandezit-szikláról pedig gyakorlatilag a Palotszállótól Miskolcig követhetjük szemünkkel a Szinva-patak völgyét, innen nyílik a legszebb kilátás a Szinva völgyszorosaira a Hámori-völgyben. Ezek jelzetlen erdészeti utakon, ösvényeken érhetők el, letérve a vesszős-völgyi sárga, vagy a savós-völgyi piros jelzésű turistaútról.
5. Puskaporos-szikla
A Felsőhámor kapuját alkotó meredek mászószikla tetejére nem csak speciális felszereléssel és hegymászótudással juthatunk fel. Ha a szikla melletti ösvényt követjük a kisvasút sínjéig, onnan egy keskeny ösvényen könnyedén kisétálhatunk a szurdok falára. Egy nagyon érdekes írás alapján, egy egykori lőportároló toronyról kapta a nevét a szikla és környéke - a lőport pedig a lillafüredi alagutak robbantására használták.
6. Nyír-kő
Egykor kék rom jelzés vezetett a Farkasnyaki-völgyből a Dédesi-várra a Nyír-kőn keresztül, ennek viszont már csak nyomait látjuk. A szikla mellé széles kövesút vezet, közvetlenül mellette pedig egy szép állapotban lévő kulcsosház áll, aki kedvet kapna az itteni éjszakázáshoz, a kifüggesztett telefonszámot hívhatja. A Nyír-kő egyébként részét képezi a Bükk szirtjei túramozgalomnak, melyről itt írtam.
7. Barátságkerti-kilátó
Az Örvény-kőtől nem messze van ez a kellemes és nyugodt kis sziklakiszögellés, melynek peremére még padot is tett valaki, hogy mindenki kényelmesen tudjon gyönyörködni a Bükk északi előterében.
8. Heteméri-szikla
A Szentléleki Pálos kolostor romjaival szemben emelkedik a Látókő, avagy Kiss Sándor-szikla (nem a fennsík északi peremén emelkedő Látókövekről van szó), melyre felkapaszkodva és a gerincen továbbhaladva egy lapos, ligetes platóra érünk ki: ez volt Ómassa lakosságának kaszálója, legelője, a Nagy-Hetemér. Nyugati, sziklás pereméről a Farkasnyak-völgyet és a szemközti, igen bizarr látványt nyújtó Vörös-kő szikláit pillanthatjuk meg, a háttérben a Felső-Borovnyákon lévő NATO radar gömbjét vehetjük ki.
9. Muflon-kő
A Három-kő 904 méteres sziklaóriásának árnyékában bújik meg a Muflon-kő nevű kilátószikla, közvetlenül az egri országút Pazsag-völgy feletti kanyarjára nézve. A szikla közvetlenül a zöld sáv jelzésű turistaút mellett emelkedik, onnan néhány lépéssel érhető el.
10. Dolomitbánya, Felsőtárkány
Ha olyan helyet keresel, ahonnan az egész Kövek vonulata eléd tárul, ez a legjobb választás. A Várhegy oldalában nyitott egykori dolomitbánya udvarából a lebányászott Bél-kőtől a Három-kő keleti szirtjéig feltárul a Fennsík peremét alkotó vadregényes sziklavonulat, az előtérben hosszan elhúzódó Felsőtárkánnyal. A Dolomitbánya a Várhegy tanösvény egyik állomása is.
A bejegyzésben szereplő kilátóhelyek pontos helye térképen:
Ha tetszett a bejegyzés, kérlek, nyomj egy 'tetszik' gombot Facebook oldalunkra, hogy azonnal értesülj a friss tartalmakról!